Tulosta  Lähetä kaverille
Sulje
Sulje
Sulje

Varaus-, peruutus- ja maksuehdot yksityishenkilöille

 

Sopimuksen syntyminen

Santasport / Lapin Urheiluopisto noudattaa majoituspalveluidensa osalta seuraavia ehtoja. Nämä ehdot tulevat molempia osapuolia sitoviksi, kun ehdot ovat olleet asiakkaan saatavilla, ja hän on sen jälkeen suorittanut vähintään ennakkomaksun, tai ennakko- ja loppumaksun yhdellä kertaa. Varaajan tulee olla täysi-ikäinen. Ilman huoltajaa majoittuvilta alaikäisiltä vaaditaan huoltajan kirjallinen sopimus.

 

 

Maksuehdot

Yli 500 €:n varauksista laskutamme varauksen yhteydessä ennakkomaksun 20 % kokonaishinnasta, eräpäivä 14 vrk netto, ja loppuosan yksi (1) kuukausi ennen saapumista. 250 – 500 €:n varaukset laskutamme kokonaisuudessaan, eräpäivä kuukausi ennen saapumista. Mikäli varauksen alkamisajankohtaan on alle kaksi (2) viikkoa, veloitus tehdään asiakkaan luottokortilta. Varaus on vahvistettu, kun asiakas on maksanut joko ennakko- tai loppumaksun. Ennakko- tai loppulaskun yhteydessä peritään toimitusmaksu 6 €.

 

 

Peruutusehdot        

Santasport / Lapin Urheiluopiston oikeus purkaa sopimus
Mikäli kyseessä on ylivoimainen este (force majeure) Lapin Urheiluopisto voi perua varauksen. Asiakkaalla on tällöin oikeus saada Lapin Urheiluopistolle maksamansa summa takaisin kokonaisuudessaan. Mikäli maksut ja maksuajat laiminlyödään, voidaan varaus peruuttaa ilman erillistä ilmoitusta. Jos varaus joudutaan keskeyttämään häiriökäyttäytymisen takia, niin maksuja ei palauteta.

Asiakkaan oikeus purkaa sopimus
Varauksen peruuttamisesta pidätetään ennakkomaksu ja toimitusmaksu. Mikäli varauksen peruutus tapahtuu myöhemmin kuin 21 vuorokautta ennen loman alkua, veloitetaan koko loman hinta.
Mikäli asiakas tai hänen kanssaan samassa taloudessa elävä läheinen henkilö äkillisesti sairastuu vakavasti, joutuu onnettomuuteen tai kuolee, asiakkaalla on oikeus purkaa sopimus ja saada takaisin palvelusta maksettu hinta vähennettynä toimitusmaksulla. Maksuja ei kuitenkaan palauteta, mikäli palvelun käyttäminen on jo aloitettu. Esteestä tulee ilmoittaa viipymättä sekä palvelun käyttämisen estävä sairaus tai tapaturma on osoitettava lääkärintodistuksella.

 

 

Oleskelu mökillä

Mökki on asiakkaan käytettävissä tulopäivästä klo 16 lähtöpäivään klo 12 asti. Mökin vuokraan sisältyy pyyhkeet, liinavaatteet ja takkapuut sekä normaali loppusiivous (normaali asumisesta aiheutuva siivo). Mahdollisista lisä- tai erikoissiivouksista Lapin Urheiluopisto pidättää oikeuden laskuttaa jälkikäteen. Mökkiä saa käyttää enimmillään se henkilömäärä, joka on mökkiä varattaessa sovittu. Henkilömäärän ylityksestä perimme lisämaksun 25 € / hlö / vrk. Lemmikkieläinten tuomisesta mökkiin on ilmoitettava varausta tehtäessä, lemmikkieläin lisämaksu on 50 € / eläin / oleskelu. Tupakointi on kielletty kaikissa mökeissämme. Lapin Urheiluopisto ei vastaa luvattomasta tupakoinnista tai eläinpölystä aiheutuneista allergiaoireista tms. ongelmista asiakkaille.

Asiakas on velvollinen korvaamaan mökille tai sen irtaimistolle aiheuttamansa vahingot Lapin Urheiluopistolle.
          

Huomautukset ja riitojen ratkaisu

          

Asiakas on velvollinen tekemään välittömästi Lapin Urheiluopistolle tai tämän edustajalle huomautuksen mahdollisista puutteista, jotka voidaan korjata jo palvelun käytön aikana. Muut mahdolliset huomautukset, joita ei olisi voitu korjata palvelun käytön aikana sekä korvausvaatimukset on tehtävä kirjallisesti Lapin Urheiluopistolle normaalisti yhden (1) kuukauden kuluessa palvelun käytön päättymisestä. Lapin Urheiluopisto vastaa mahdollisiin reklamaatioihin yhden (1) kuukauden kuluessa reklamaation saapumisesta.

Asiakkaan on noudatettava palvelun käyttämiseen liittyviä myyjän antamia ohjeita ja määräyksiä, ja hän on vastuussa vahingoista, jotka hän aiheuttaa Lapin Urheiluopistolle tai kolmannelle osapuolelle. Jos asiakas ei käytä kaikkia sovittuja palveluja tai käyttää niitä vain osittain, hänellä ei ole tällä perusteella oikeutta hinnan alennukseen tai maksun palautukseen.

Sopijaosapuolet pyrkivät ratkaisemaan sopimuksessa syntyneet riidat keskinäisin neuvotteluin, ja mikäli neuvottelussa ei päästä sopimukseen, asiakas voi saattaa riita-asian kuluttajavalituslautakunnan käsiteltäväksi. Mikäli asia saatetaan tuomioistuimen käsiteltäväksi, niin asia käsitellään Rovaniemen käräjäoikeudessa.



 

Kommentit (0)